piątek, 18 października 2013

Aranea Airlines...Co zrobić kiedy jest się małym pajączkiem z krótkimi łapkami a świat jest znacznie większy niż rodzinne chaszczowisko na łące. Sposób okazuje się banalnie prosty. Trzeba w wietrzny dzień wejść najwyżej jak się da i zacząć snuć nitkę pajęczyny... pajęczyny babiego lata. Gdy nić będzie wystarczająco długa, wiatr ją uniesie...  i przy okazji pajączka na jej końcu. Taki sposób na podróżowanie może być całkiem skuteczny. Wiatr potrafi nieść pajączki nawet kilkaset kilometrów. I co prawda większość babiego lata wędruje dość nisko nad ziemią, jednak niekiedy znajdowano je nawet na wysokości  półtora kilometra. Wyobrażacie sobie... leci taki Drimlajner, z którego dziś akurat nic nie odpadło ani nic się nie zepsuło a obok na swej nici babiego lata podróżuje mały pajączek!
Co ciekawe jest to sposób wędrowania nie jednego ale wielu gatunków pająków. Nawet niekoniecznie blisko spokrewnionych.

Babie lato fotografowałem już kilkukrotnie z różnym skutkiem. Ale czegoś takiego nie widziałem jeszcze nigdy. Wracałem właśnie ze Sławatycz, kiedy żona zajmująca miejsce pasażera i mająca więcej czasu na rozglądanie się dookoła krzyczy:

- Stój! Babie lato na łące!
- Eeee tam... już mam zdjęcia.
- Ale tu jest go dużo, cała łąka zasłana.

Po krótkich negocjacjach zawracamy. W ciągu tej minuty czy dwóch przejechaliśmy wszak ponad kilometr. Rozglądamy się uważnie. Tu i tam jest trochę pajęczyny, ale nic nadzwyczajnego. Dojeżdżamy do rzeczonej łąki... o faktycznie... wszystko białe! Jedna, jedyna łąka w okolicy zasnuta wprost nieprawdopodobnie. Dlaczego akurat tylko ta? Nie wiem. Wychodzę i robię kilka zdjęć. Mimo, iż staram się uważać i omijać co większe skupienia pajęczyny, po paru krokach mam buty i spodnie całe białe. Niestety pogoda jest fatalna. Szaro, buro i ponuro. Zdjęcia wychodzą płasko i nieciekawie. Zastanawiam się co robić. Dokładne oględziny nieba skutkują krótką decyzją. Zostajemy i czekamy.

Po chyba trzech godzinach, tuż przed zachodem słońca, trafia się wreszcie we właściwym miejscu małe okienko w chmurach. Biegam po polu i robię zdjęcia jak szalony, bo niskie słońce szybko chowa się za lasem. Wszystko trwa może kwadrans.
Wraz z ostatnimi błyskami światła wracam do samochodu. Ruszamy dalej. Wkrótce robi się ciemno i zaczyna padać deszcz.

Według staropolskich legend, babie lato to rzucona na ziemię przędza z wrzeciona Matki Boskiej. Miała przypominać gospodyniom o czasie przędzenia i potrzebie okrycia biednych na zimę. Kiedyś nie tylko w chłopskich zagrodach ale nieraz i we dworach w długie jesienne i zimowe wieczory materiał na ubrania robiono samemu.


27 komentarzy:

 1. Zdjęcia wyszły piękne. I faktycznie nigdy nie widziałam takiego babiego lata, znaczy w takiej ilości. Gratulacje za ujęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też widziałem pierwszy raz i... (statystycznie rzecz biorąc) może i ostatni ;)

   Usuń
  2. Nie wiedziałam, że pajęczyna może być tak piękna! I jeszcze to światło... Nieprawdopodobnie piękne!
   Gratuluję ujęcia, a przede wszystkim wrażliwości i umiejętności patrzenia...

   Usuń
 2. Nic dodać, nic ująć zdjęcia mówią wszystko. Piękne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto było czekać te trzy godziny! :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne bajeczne fotografie!
  Niedawno miałem pościg za babim ...
  Po fotografowaniu miałem niedosyt, więc zrobiłem film ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt.. czasem i mnie brakuje ruchu. Ale dźwigać jeszcze kamerę? ;)

   Usuń
 5. Warto było zajrzeć na Twój blog. Zdjęcia zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie wykorzystane światło dało w efekcie piękne zdjęcia :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne ujęcia..!
  Pozdrowienia dla małżonki..! :) Szczerze "zazdraszczam", mój mąż na ogół odmawia zatrzymania się w takich chwilach, a cóż dopiero zawrócenia.... A te trzy godziny... Ach, życie..!
  aster

  OdpowiedzUsuń
 8. Niesamowite. Szczerze zazdroszczę tych zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki.. .szczerze mówiąc to sam sobie zazdroszczę ;)

   Usuń
 9. babie w głowie sie nie mieści, że takie babie być może...
  jwb

  OdpowiedzUsuń