środa, 15 maja 2013

Już za chwileczkę...

Nasi przodkowie musieli mieć sporą wyobraźnię. Konwalia nazywana była w staropolskim języku "łanim uszkiem". Ponoć ze względu na podobieństwo do ucha łani. Ale w żaden sposób, przyglądając się zarówno uszom jak i kwiatom, owego podobieństwa nie mogę dostrzec. Nazwa już dawno zaginęła w mrokach dziejów. Czasem tylko powraca w rozmaitych gwarach jakimiś łaniuszkami czy łankami. Ale i to powoli zanika.

Przypuszczałem, że aby sfotografować pole konwalii, będę musiał wybrać się gdzieś dalej. W mojej najbliższej okolicy jej praktycznie nie widziałem. Ot dosłownie kilka roślin tu, kilka tam...  Aż tu nagle trafiłem przypadkiem na prawdziwy łan łaniuszek! I to jaki! Dobry hektar gęsto porośnięty konwaliami.

Wybrałem się wtedy na zdjęcia do zaprzyjaźnionego olsu ale świt się nie bardzo udał. Słońce wzeszło od razu palące i ostre. Żadne mgiełki nie urozmaiciły krajobrazu. Postanowiłem zatem powłóczyć się trochę po lesie. I wędrując na przełaj - znalazłem. Rosły dosłownie sto metrów od miejsca gdzie regularnie przechodzę.

Teraz czekam aż rozkwitną.10 komentarzy:

 1. Ja tez czekam az zakwitna i Ty nam pokazesz ten hektar cudownych laniuszek!pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. mają niesamowity zapach ale uszka łani mi nie przypominaja tylko moje dziecinstwo ;dzięki

  OdpowiedzUsuń
 3. P.Robercie , łanie uszka to liście konwalii :D pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie... w tej wersji jakby trochę bardziej podobne, ale się popisałem konceptem :) Przypomniał się mi anegdotka o jednym z wielkich wynalazców. Zamontował w drzwiach dwie klapki dla psów. Małą dla małego i dużą dla dużego. Kiedy jeden z przyjaciół zwrócił mu uwagę, iż mały spokojnie dałby radę przechodzić przez większą klapkę, ten spojrzał i powiedział: "a wiesz... nie pomyślałem"

   Usuń
 4. P. Robercie , łanie uszka to liście konwalii :D

  OdpowiedzUsuń
 5. I ja znam łąki,właściwie miejsca wśród drzew,gdzie jest ich mnóstwo,ale jeszcze bez "dzwoneczków" .I też czekam,aż sie rozwiną,choć przy obecnej pogodzie może to potrwać...

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z przedmówcą :) przedostatnie jest wyjątkowe!

  OdpowiedzUsuń